REMONT KUCHNI - NA CZYM OSZCZĘDZAĆ A NA CZYM NIE WARTO ?

Budowa domu czy remont kuchni przydarza się wam raz na kilka a nawet czasami na kilkanaście lat. Nic więc dziwnego, że przy każdym takim przedsięwzięciu macie mnóstwo pytań z którymi przychodzicie właśnie do projektantów czy też różnych sprzedawców.
Dzięki mojej pracy a właściwie dzięki możliwości spotykania się z różnymi ludźmi będącymi na etapie prac związanych z wymarzonym mieszkaniem, codziennie odpowiadam na dziesiątki podobnych pytań . Jednym z pytań , które przewija się najczęściej jest:

NA CZYM MOŻEMY ZAOSZCZĘDZIĆ ???

Remont to zawsze duże wyzwanie bez względu czy jest to wykończenie nowego, deweloperskiego mieszkania od podstaw czy mieszkania z rynku wtórnego. Najwięcej kłopotów sprawia wam zazwyczaj połączenie budżetu remontowego z oczekiwaniami. Oczywiście niestety ciągle rosnące ceny nie ułatwiają wam zadania. Szczególnie przy dużym zakresie prac, wydatki ciągle rosną i wielu was zaskakują. Czy można więc sensownie zaoszczędzić pieniądze na remoncie kuchni? Na czym warto oszczędzać a na czym lepiej nie próbować, bo skutki odczujecie bardzo szybko ?

Postanowiłam więc opowiedzieć o wszystkich kluczowych kwestiach poniżej.

NA CZYM WARTO OSZCZĘDZAĆ PODCZAS REMONTU KUCHNI ?

– elementy nie wpływające na użytkowanie np. oświetlenie .

Mam tutaj na myśli tylko i wyłącznie wygląd danego oświetlenia – nie jego moc czy ilość zastosowaną we wnętrzu. Lampy, tuby czy kinkiety występują na rynku w niezliczonej ilości wzorów i kolorów. Często bardzo podobne wizualnie lampy drastycznie różnią się ceną – zależy to od konkretnego producenta oraz wykończenia. Wiadomo, że elementy od znanych projektantów będą droższe niż elementy, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez firmę mniej znaną na rynku. Często również się zdarza, że niestety cena nie idzie w parze z jakością tego produktu. Gwarantuje wam, że jeśli kupicie tubę, którą podwiesicie pod sufitem to mało kto z waszych gości zauważy gorsze wykończenie tego elementu czy też zobaczy nazwę firmy która ją wyprodukowała. Jasne – każdy lubi się otaczać pięknymi i markowymi przedmiotami od znanych projektantów i firm . Niestety jeśli musimy na czymś zaoszczędzić to lepiej zrobić to na elementach tylko i wyłącznie spełniającą funkcję dekoracyjną aniżeli użytkową.

– sprzęt AGD

Moim klientom zawsze powtarzam, aby na początku wybierania modeli zastanowili się jakich funkcji w sprzętach AGD potrzebują, jakich funkcji im aktualnie brakuje? Ważne jest również aby określić orientacyjny budżet w jakim chcielibyście się zmieścić jeśli chodzi o zakup wszystkich sprzętów do kuchni . Jest to bardzo ważne, dlatego aby określić priorytety zakupowe – to znaczy aby wiedzieć z jakich sprzętów będziecie korzystać najczęściej a jakie sprzęty mają być najmniej awaryjne aby nie przysparzały kłopotów (Wszystkich zainteresowanych bliżej tematem wad i zalet AGD zachęcam do przeczytania mojego poprzedniego wpisu) .  

Jak już określimy powyższe oczekiwania to okazuje się , że nie zawsze budżet na sprzęt AGD pokrywa się z cenami najlepszych i najbardziej znanych producentów na runku. Jasne – najlepiej w ogóle nie oszczędzać na tych sprzętach ale jeśli musimy na czymś zaoszczędzić to gwarantuje, że możecie na tej grupie sporo zaoszczędzić. A na rynku jest wiele produktów ze średniej półki cenowej które posiadają wystarczająco dużo ciekawych funkcji i zaspokajają te same nasze potrzeby co produkty najbardziej znanych producentów. I jeszcze jedna ważna informacja , którą przemycę wam będąc przy tym temacie….Każdy kto interesuje się trochę ekonomią wie, że w dzisiejszych czasach nie produkuje się sprzętów aby były „na zawsze” i się nie psuły lecz nakręca się popyt na nowe produkty. Także czasami warto o tym pamiętać. 🙂

– blaty

Element zapewne bardzo kontrowersyjny, gdyż wiele osób twierdzi, że to właśnie na tym elemencie nie warto oszczędzać. Ja mając dość spore doświadczenie z różnymi materiałami uważam wręcz przeciwnie. Dodatkowo wiem, że na blatach można zaoszczędzić bardzo duże pieniądze. Jasne – każdy z nas chciałby mieć blaty drewniane, granitowe czy z modnych ostatnio spieków kwarcowych lecz nie każdego na nie stać. Czy warto więc naginać budżet i płacić za blaty kilkanaście a czasami nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych? Czy to naprawdę są materiały „na zawsze ” ? Moim zdaniem nie do końca, gdyż czasami dobrej jakości blat laminowany będzie nam służył równie długo lat co kamień. Dodatkowo nawet jak się nam zniszczy tańszy materiał to możemy go bez większych problemów wymienić. Porównując koszta jednego i drugiego materiału , za cenę 1 blatu ze spieków możemy mieć 5-6 albo czasami nawet więcej wymian blatu z laminatu. I będzie to o wiele bardziej higieniczne i estetyczne , bo będziemy mogli przy tym nieco odświeżyć swoją kuchnię. Wiadomo, blaty z materiałów z wyższej półki np. granit mają inne grubości i inne wykończenie niż typowy blat laminowany co zniechęca część osób. Nie wiele klientów zaś wie, że producenci blatów laminowanych również wypuszczają na rynek materiały lepszej jakości i właśnie w innych grubościach niż typowe kolekcje . Oczywiście blaty typu slim , wykonane z laminatu kompaktowego czy kolekcje PerfectSense na bazie płyty MDF są trochę droższą wersją blatów ale i tak wychodzą sporo taniej niż położenie tego samego kawałka z kamienia czy drewna. Dodatkowo są nowoczesne i również powinny posłużyć nam przez wiele lat.

– prowadnice do szuflad

Wiem, że wielu z wam pomyśli teraz, że zwariowałam i nie wiem co mówię. Są to elementy, które pracują cały czas i powinny być bezawaryjne. I owszem tu się zgodzę – również bardzo lubię markowe systemy np. BLUM ale to niestety kosztuje. A jeśli ktoś w kuchni stawia na ergonomię i chce mieć 10 – 15 szuflad i dodatkowo dwa systemy do szafek narożnych to koszt samych systemów może wynieść kilka tysięcy złotych . I jasne, jeśli kogoś stać to bardzo zachęcam to kupowania najwyższej jakości produktów, gdyż faktycznie są niezawodne. Ale jeśli ktoś chce zaoszczędzić to znam dobrej jakości zamienniki prowadnic , o podobnych parametrach co kluczowy gracz na rynku , które również posłużą wam kilka – kilkanaście lat. A jeśli nawet jakaś jedna , najczęściej używana szuflada wam się popsuje to jednorazowy koszt wymiany będzie wynosił 100-200 zł a koszt wszystkich 10 – 15 szuflad najwyższej jakości , w momencie projektowania kuchni to różnica na końcowej cenie mebli ok 1000-2000 zł.

Będąc przy temacie prowadnic dodam jeszcze jedną ważną informację, którą warto przemyśleć przy projektowaniu kuchni. Aby dodatkowo zaoszczędzić zawsze zachęcam moich klientów do przeanalizowania szerokości szuflad – aby maksymalnie wykorzystać miejsce a zaoszczędzić na ilości potrzebnych prowadnic. I tym sposobem mając do dyspozycji 90cm możemy zrobić 2 słupki po 3 x szuflady o szerokości 45 cm lub zrobić 1 słupek po 3 x szuflady na 90 cm szerokości (oczywiście wybierając szerszą szufladę warto pamiętać jednak o dobrej prowadnicy !). W efekcie końcowym i tak możemy znaleźć drobne oszczędności.

– systemy wysuwne

Bardzo popularne ale i również super wygodne systemy wysuwne są hitem internetu jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni w kuchni. Większość klientek chciałoby mieć takie gadżety w swojej kuchni. Analizując układ kuchni i potrzeby czasami dochodzimy do wniosku, że nie każda z nich może sobie na to pozwolić. Nie są to niestety tanie elementy wykończenia szafek, gdyż jeden system do szafki narożnej dobrego producenta może kosztować nawet 3000 zł. Oczywiście są klienci, którzy mogą sobie pozwolić na zakup takich systemów natomiast dla niektórych jest to spory wydatek . Zakładając , że w kuchni chcielibyśmy mieć wąskie cargo wysokie, dwa systemy wysuwne do szafek narożnych i może jakieś podręczne małe cargo na przyprawy to koszt takiego kompletu od dobrego producenta może wynosić nawet 8000 -10000 zł . Warto więc w tym miejscu zastanowić się albo nad tańszym producentem, gdzie podobny komplet gadżetów będzie nas kosztował 4000 – 5000 zł lub nad wyeliminowaniem któregoś z elementów całkowicie. Oczywiście ergonomia jest bardzo ważna i zachęcam do stosowania systemów wysuwnych ułatwiających nam życie lecz należy analizować budżet i wybierać mniejsze zło. Jak widzicie powyżej na tych elementach również można znaleźć spore oszczędności. Ważny jest również fakt, że większość systemów możecie domontować w późniejszym czasie np. po roku użytkowania kuchni lecz należy taką potrzebę przewidzieć aby dostosować wymiary szafki pod konkretny system.

NA CZYM NIE WARTO OSZCZĘDZAĆ PODCZAS REMONTU KUCHNI ?

– ilość oświetlenia we wnętrzu oraz ilość gniazdek

Często spotykam się z opinią klientów, którzy twierdzą, że najwięcej zaoszczędzić można na ilości konkretnych rzeczy – i dlatego robią jedno gniazdko w pasie roboczym w kuchni albo nie dają oświetlenia pod szafkami górnymi . Moim zdaniem jest to jedne z błędów , który odczujemy bardzo szybko. Nieodpowiednio doświetlony blat w nowej kuchni albo brak miejsca żeby podłączyć blender czy stojący cały czas na blacie kuchennym czajnik może nas bardzo denerwować niemal codziennie. Niestety jest to błąd, który nie jest tak łatwo naprawić, gdyż nie będziemy kuć nowych , pięknych płytek aby dołożyć gniazdek. Dodatkowo oszczędności na dwóch dodatkowych gniazdach , które byśmy zrobili na etapie remontu nie będą zawrotnie duże aby były warte codziennego zdenerwowania związanego z niedogodnościami.

– materiał na pas ścienny przy kuchni

Wiele moich klientów twierdzi , że nie ma większych różnic pomiędzy farbami albo jakością płytek na ścianie. Ba…wielu klientów nadal twierdzi, że nie ma konieczności ładnego wykończenia nad blatem roboczym, gdyż to i tak się niedługo pobrudzi a zwykłą farbę można szybko i tanio zamalować. Jest w tym trochę prawdy lecz niestety nie mogę się z tym zgodzić całkowicie. Zastosowanie zwykłej farby pomiędzy szafkami „aby było taniej” nie jest dobrym rozwiązaniem. Często tłuszcz, który wsiąknie w ścianę jest nie do zamalowania i wychodzą brzydkie plamy. Jeśli ktoś bardzo chce farbę to należy wybrać dobry produkt, odporny na plany i ich zmywanie.  Dodatkowo nawet najtańsze płytki, które kupimy w supermarkecie dadzą większa ochronę i będą lepsze w codziennym utrzymaniu czystości  – bo przecież nikt nie będzie robiła malowania po każdym większym gotowaniu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wykończenie pasa między meblami jakąś cegłą albo betonem , nie należy również oszczędzać na impregnacji tego. Ja niektórym moim klientom nawet zalecam zastosowanie dodatkowej przezroczystej szyby aby było nam jeszcze łatwiej zadbać o czystość w codziennym użytkowaniu i zadbać o estetykę materiału.

– zawiasy i zawieszki

Zadziwiający jest fakt, że większość klientów którzy do mnie przychodzą nie zwraca uwagi na to jakie zawiasy chcą mieć w meblach. Ba…sporo klientów , którzy dostali już jakieś wyceny mebli od stolarzy nie ma pojęcia jakie zawiasy mają wliczone w cenę. Bywają też tacy, którzy właśnie chcąc zaoszczędzić proszą o zastosowanie jak najtańszych zawiasów. Jak wiadomo, w kuchni mamy tych zawiasów i zawieszek często kilkadziesiąt sztuk, cena 1 sztuki zawiasu taniego to 2 zł a dobrego to prawie 20 zł. Jak pomnożymy ilość potrzebnych sztuk to oczywiście widzimy pewną oszczędność jeśli zastosujemy te tańsze. Ja niestety odradzam wszystkim oszczędzanie na zawiasach i zawieszkach meblowych, gdyż są to elementy niezwykle ważne i wpływające na komfort użytkowania mebli. Droższe zawiasy są naprawdę praktycznie bezawaryjne, natomiast te tańsze często dość szybko się rozregulowywują a nawet wymagają wymiany. O konsekwencjach awarii / zerwania zawieszek meblowych nawet nie będę wspominać bo mogą być bardzo bolesne. Zła decyzja zakupowa w tym temacie powoduje nie tylko szereg niepotrzebnego stresu związanego z wymianą lub naprawą ale również zaburza estetykę pozostałych elementów mebli, które często pachną nadal świeżością.

– ekipa remontowa

 Bardzo ważny moim zdaniem punkt, o którym licząc remontowe złotówki zapominamy. Przypomina nam się o tym dopiero w trakcie albo i na koniec remontu,  kiedy to przerobimy kilka ekip wykonawczym na jednym mieszkaniu. Dlaczego tak się dzieje? Może dlatego, że nie wszyscy ludzie są uczciwi a może dlatego, że my jako klienci szukaliśmy oszczędności nie tam gdzie powinniśmy ? Często jeden i drugi czynnik na to wpłynął. W każdym razie branie najtańszej ekipy wykończeniowej daje bardzo duże prawdopodobieństwo, ze coś pójdzie nie tak. Głownie ze względu na małe doświadczenie wykonującego albo ze względu na brak profesjonalnych narzędzi do pracy albo ze względu na brak sprawdzonych pomocników. Oczywistym jest , że najniższa cena z czegoś wynika!
 
 

CO MOŻESZ ZROBIĆ, ABY UŁATWIĆ SOBIE SPIĘCIE BUDŻETU Z WASZYMI  OCZEKIWANIAMI ?

» PLANUJ

Zarówno do dużego jak i małego remontu warto się odpowiednio przygotować. Bardzo dobrze, jest rozpisać sobie wszystkie pomieszczenia i prace jakie chcemy tam wykonać. Możecie to zrobić sami lub razem ze swoim fachowcem. Warto na tym etapie również przeanalizować kolejność wykonywanych prac aby dokonać stosunkowo wcześnie odpowiednich zakupów. Jeśli taka lista zostanie sporządzona dużo łatwiej będzie oszacować koszta całego przedsięwzięcia. Dodatkowo , jak będziecie wiedzieli jakie konkretnie rzeczy trzeba kupić , możecie dokonać najpotrzebniejszych zakupów w pierwszej kolejności a te mniej pilne obserwować w internecie, na promocjach w sklepach….i kiedy pojawi się jakaś super okazja to możecie od razu kupować. Jest to dodatkowy sposób aby zaoszczędzić pieniądze. Kupowanie rzeczy chaotycznie , bez planu i często w chwili kiedy fachowiec ich natychmiast potrzebuje,  niestety sprzyja większym wydatkom.

» SZUKAJ TAŃSZYCH ZAMIENNIKÓW

Tak jak wspominałam wcześniej w punkcie  dotyczącym oświetlenia, ważne jest aby szukać ładnych rzeczy za odpowiednią cenę. W sklepach budowlanych oraz na serwisach aukcyjnych aż kipi od pięknych rzeczy, które chcą znaleźć się w naszym domu. Producenci wzajemnie się „kopiują” w pomysłach idąc za zapotrzebowaniem klientów. Wiele produktów jest nie do odróżnienia „dla przeciętnego Kowalskiego”. Oczywiście absolutnie nie namawiam aby kupować najtańsze produkty tylko po to, żeby zaoszczędzić. Namawiam natomiast do porównywania tych rzeczy i wybierania złotego środka. Jeśli komuś zależy tylko i wyłącznie na markowych produktach i go na to stać to oczywiście niech kupuje. Natomiast jeśli ktoś chce mieć ładne mieszkanie i nie przywiązuje się do producentów to gwarantuje, że może kupić piękne przedmioty za rozsądne pieniądze.

» KORZYSTAJ Z PROGRAMÓW LOJALNOŚCIOWYCH – ZBIERAJ PUNKTY ZA ZAKUPY I KORZYSTAJ Z RABATÓW

Kolejny punkt dość kontrowersyjny. Większość z nas, pytana w kolejnym sklepie : „Czy chciałaby Pani /Pan założyć naszą kartę lojalnościową? ” dostaje palpitacji serca i odpowiada zdawkowe „Nie, nie mam i nie chce zakładać bo nie mam teraz czasu !”. Przyznajcie się : kto z was tak nie robi? Ja robię i łącze się z większością was w bólu.  🙂 Robię natomiast wyjątki od tej reguły dla moich ulubionych sklepów i w sytuacjach kiedy planuje duże zakupu. A remont jest właśnie takim dużym przedsięwzięciem i mało kto wie, że można na tym sporo zaoszczędzić.  Albo przynajmniej wydać nadwyżkę na coś innego, bo wiadomo że zwroty w niektórych sklepach są do wykorzystania na zakupy tylko w tych sklepach.  Natomiast zmierzając do sedna, podpinam poniżej najciekawsze moim zdaniem programy lojalnościowe i polecam wam się nimi zainteresować.  Są to programy znanych i lubianych przez wszystkich „Bochaterów domów ” i ” Magików remontowych” sklepów takich jak Leroy Merlin  , Mrówka , PSB. Dodatkowo dla wszystkich tych, którzy nie lubią zakupów stacjonarnych i częściej robią zakupy internetowe mam link do programu lojalnościowego serwisu Letyshops do kilkuset sklepów w jednym miejscu (pssst…nie tylko w branży remontowej). Użytkowanie serwisu jest dziecinnie proste a zakupy ze sklepów tj: OleOle, Neonet, Morele, Aliexpress, Westwing czy Allegro przyniosą dodatkowe korzyści.

» PORÓWNUJ CENY

To chyba mój ulubiony punkt i klucz całego artykułu. Porównywanie jest najważniejszą rzeczą jaką musimy robić , chcąc nie przepłacać na remoncie.  I żebyśmy się dobrze zrozumieli: porównywanie cen nie równa się kupowaniu najtańszych rzeczy lecz szukaniu „złotego środka”. Sektor budowlany rządzi się specyficznymi prawami i każdy kto kiedykolwiek miał styczność z budowlańcami chyba to potwierdzi. Aby racjonalnie przejść przez remont musimy pamiętać o tym , że koszt niektórych usług czy ceny produktów możemy lekko obniżyć korzystając z promocji czy negocjując ceny z najciekawszym wykonawcą. Tak jak pisałam powyżej, absolutnie nie zachęcam do korzystania z usług  najtańszych wykonawców czy kupowania najtańszej jakości materiałów. Zachęcam zaś do ustalenia rzeczy najważniejszych i dostosowywania pozostałych elementów do swojego budżetu. Aby poprawnie porównywać ceny np. mebli należy ustalić z jakich materiałów mają być zrobione i w obrębie tych samych materiałów porównywać ceny od stolarzy. Aby porównywać  np.ceny usług remontowych należy ustalić ile osób będzie pracowało, jak długo ma trwać remont i na jakich narzędziach czy materiałach będzie pracowała ekipa. I również w obrębie tych samych wytycznych porównywać ceny. Logicznym zaś jest, że najtańszy „Pan Ździś” robiący remont sam , często będzie robił to dłużej a ekipa kilkuosobowa której zapłacilibyście owszem trochę drożej ale uwinęła by się w kilka dni. Od was zależy jakiej oszczędności potrzebujecie bardziej – czasu czy pieniędzy?

» POZWÓL KUPOWAĆ MATERIAŁY SWOIM SPECJALISTOM OD WYKOŃCZEŃ

No i ostatni punkt, o którym wielu z klientów albo zapomina albo bardzo nieufnie do niego podchodzi. Kupowanie materiałów budowlanych przez konkretnych fachowców, którzy będą na nich pracować niesie moim zdaniem obopólną korzyść. Wy jako Klienci macie spokojną głowę i nie zastanawiacie się jaki klej kupić a dodatkowo bardzo prawdopodobne, że wasz fachowiec, będący w branży pewnie kilka lat kupi ten klej taniej w zaprzyjaźnionej hurtowni. A wasz fachowiec będzie pracował na produkcie, który od lat mu się sprawdza i całkiem prawdopodobne, że doprowadzi to do tego , że będzie przy tej pracy mniej przeklinał. Jeśli zaś wy kupicie produkt nie sprawdzony, często dlatego, że w supermarkecie był tani,  to wasz fachowiec nie osiągnie efektu pracy jaki by chciał a czasami nawet będzie was prosił jednak o zwrot tego produktu do sklepu i kupienie innego. Czemu ten temat jest kontrowersyjny w naszej branży ? A temu, że Pan fachowiec może 2 zł zarobić dodatkowo na tym waszym kleju… ! Dla wielu z was nadal to nie ważne,  że wy zyskaliście dodatkowe 10 zł na konkretnej rzeczy ale fachowiec zarobił 1 zł więcej (w sumie za fatygę i swój czas) to i tak będzie źle. Bo przecież jak on tak mógł ! Jasne, że w naszej branży jest wiele nieuczciwych ludzi ale mam wrażenie, ze tak się wszyscy przyzwyczaili do tego stwierdzenia, że mówimy tak nawet , jak jest to osoba godna zaufania i to ona miała by zarobić te 1 zł więcej. Czasami niestety aby coś zyskać trzeba również coś stracić.
 
Zarówno fachowcom jak i klientom chciałabym życzyć,  aby podchodzili do siebie jak człowiek do człowieka. Wtedy wszystkim nam będzie żyło się przyjemniej…a może i taniej ! 🙂
 

 

Macie jakieś pytania związane z tym tematem?
Piszcie w komentarzach, chętnie postaram się odpowiedzieć 🙂
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Podobał ci się wpis?
Zostaw komentarz, polub go na Facebooku a jeżeli uważasz, że może się komuś przydać
poślij go dalej. 🙂 
 

Dodaj komentarz